09039833345

مار های زنگی تا چه فاصله ای میتوانند نیش بزنند

مار های زنگی در برخی شهرها پخش شده اند و رو به رو شدن با آنها میتواند برای اکثر انسان ها بسیار ترسناک باشد. با این حال, از آنجایی که انسان ها طعمه مورد علاقه شان نیست, معمولا از رو به رو شدن با آنها خودداری میکنند. مار ها معمولا به دو دلیل اصلی حمله میکنند. 1) تا باعث شوند طعمه شان تسلیم شود 2) تا از خود دفاع کنند. وقتی آنها مجبور به انتخاب بین فرار کردن یا مقابله هستند, معمولا ترجیح میدهند فرار کنند. با اینحال اگر آنها احساس کنند که حضور شما یک تهدید برای آنها است, ممکن است حالت دفاعی به خود بگیرند. با یاد گرفتن اطلاعاتی در رابطه با نیش ها, رفتار و مناطق فعالیت آنها, میتوانید از تبدیل شدن به یک قربانی مارِ زنگی جلوگیری کنید.

مار زنگی چقدرر می پرد

طولِ نیش و حمله ی مارِ زنگی

باید تا چه اندازه فاصله خود را با یک مارِ زنگی حفظ کنیم تا آنها نیشمان نزنند؟ قسمتی از جواب این سوال بستگی به اندازه مار دارد. در اکثر مواقع, یک مار میتواند بین 36 الی 39 سانتی مترِ اندازه خود حمله کرده و نیشتان بزند. به عنوان مثال اگر اندازه یک مار 1.2 متر باشد, طول حمله آن بیشتر از 60 سانتی متر نخواهد بود.

وقتی مار های زنگی احساس خطر میکنند, دم خود را به لرزه در می آورند تا سر و صدا به وجود بیاورند. این نشان دهنده این است که آنها آماده به دفاع از خود هستند. آنها معمولا قبل از حمله شان به شکل محکمی به دور خودشان پیچ میزنند, این موقعیت به آنها اجازه میدهد به بهترین شکل اقدام به حمله کنند. اگر یک مار احساس خطر کند, با دهان باز حمله خواهد کرد تا آماده به نیش زدن باشد. با اینکه اسم آنها مارِ زنگی است, انتظار نداشته باشید تا آنها همیشه دم خود را لرزانده و سر و صدا ایجاد کنند. اگر با یک مار رو به رو شدید, بهترین کار این است که از آنجا دور شوید.

مارِ زنگی تا چه اندازه میتواند بپرد؟

مار ها قادر به پریدن نیستند, در عوض آنها به دور خود پیچ خورده با سرعتی شتابی خود را به جلو پرت میکنند. وقتی یک مار خودش را پرت میکند, شاید به نظر برسد که در حال پریدن است. یک تحقیق انجام شده در دانشگاه لوییزیانا, لافایت, به این نتیجه رسیده است که مار های زنگی نسبت به دیگر مار های سمی پر سرعت ترین حمله را دارند. این تحقیق نشان داد که یک مارِ زنگی که خود را از موقعیت پیچ خورده به جلو پرت میکند, میتواند در عرض 70 میلی ثانیه, 15 سانتی متر به جلو پرت شود, که سرعتی بالاتر از پلک زدن است. مار ها باید سریع حمله کرده و نیش بزنند تا بتوانند شکار های سریع و چابک, مانند جوندگان و پرندگان را گیر بیندازند.

مار زنگی چقدرر می پرد

 

حقایقی در رابطه با نیشِ مار ها

با اینکه شاید وقت کافی برای جلوگیری از حمله ی یک مار نداشته باشید, احتمال این وجود دارد که سمی وارد بدنتان نشده باشد. در یک تحقیق دیگر در دانشگاه لوما لیندا, مقدارِ سمی که در طی یک حمله توسط یک مارِ زنگی ترشح داده میشود, بررسی شده است. نتایج نشان دادند که در بعضی مواقع, مار های زنگی قادر به کنترل مقدار سمی که ترشح میکنند هستند. این تحقیقات نشان داد که 10% از نیش های دفاعی که توسط مار های زنگی بر روی مدل های آزمایشگاهی اندام انسان ها زده شدند, سم ترشح نکردند. یک دلیل برای این میتواند این باشد که مار های زنگی سم خود را برای نیش های درنده حفظ میکنند تا اینکه در نیش های دفاعی آن را ترشح کنند, این در مار هایی که گشنه هستند کاملا نمایان است. این تحقیق همچنان نشان داد که مار های بزرگتر, سم بیشتری نسبت به مار های کوچک تر ترشح میکنند. اگر احیانا با یک مار زنگی رو به رو شدید, آن جا را ترک کرده و دور شوید تا از وقوع هرگونه خطری جلوگیری کنید. اگر توسط یک مارِ زنگی نیش خوردید, باید به سرعت به دکتر مراجعه کنید.

 

 

 

لینک : https://www.terminix.com/blog/education/how-far-can-rattlesnake-strike/

  

مقالات مرتبط